ثبت اختراع ومزایای آن

چرخه­ های کوتاه محصول و رقابت روزافزون فشار زیادی بر شرکت ها وارد می­کنند تا نوآورانه باشند و یا به نوآوری­ های سایر شرکت­ها دسترسی پیدا کنند تا بتوانند در بازارهای صادراتی و داخلی رقابت کنند و رقابت پایدار داشته باشند.

اگر محصول جدید یا بهبود یافته ای را به بازار عرضه کنید که با موفقیت روبرو شود، احتمال دارد که دیر یا زود رقیبان شما سعی کنند محصولاتی تولید کنند که دارای ویژگی­های فنی باشند که عین یا بسیار مشابه ویژگی­های فنی محصول شما هستند. دربرخی موارد، رقیبان ممکن است از مزایای منابع مالی بیشتر، دسترسی بیشتر به بازار، یا دسترسی به مواد خام ارزان تر برخوردار باشند و قادر باشند محصول عین یا مشابه با قیمت ارزانتر تولید کنند. این کار می­تواند فشار سنگینی برکسب و کار شما وارد کند بویژه اگر در تحقیق و توسعه سرمایه گذاری چشمگیری کرده باشید تا محصول جدید یا بهبود یافته ای تولید کنید.

حقوق انحصاری که از ثبت اختراع بدست می­آید برای شرکت­های نوآور به منظور شکوفا شدن در یک محیط چالش برانگیز، پر خطر و پویا ممکن است عنصری حیاتی باشد.حق انحصاری که با ثبت اختراع اعطاء می­شود به مالک اختراع اجازه می­دهد ساخت محصولات توسط رقیبان و استفاده از آن فرآیند هائی که حق او را نقض می­کنند را متوقف یا از آن جلوگیری کنند و خسارات ناشی از اینکار را دریافت نمایند. برای اثبات اینکه حقی نقض شده است، باید نشان داده شود که تمام عناصر یک ادعای خاص یا معادل آن در محصول یا فرآیند ناقض حق موجود هستند. اجرای حقوق شما هنگامی که اعتقاد دارید اختراع ثبت شده کپی می شود ممکن است برای حفظ توانائی رقابت، سهم بازار و سودآوری شما حیاتی باشد.

 موارد زیر دلایل کلیدی برای ثبت اختراع می­باشد:

• موقعیت قدرتمند دربازار و امتیازهای رقابتی: ورقه اختراع به مالک آن حق انحصاری می­دهد که به موجب آن وی می­تواند از استفاده تجاری از اختراع توسط سایرین جلوگیری کند یا آن را متوقف کند و در نتیجه رقابت، خطرات و بی ثباتی ناشی از فعالیت جاعلین و تقلیدکنندگان را کاهش دهد. اگر شرکت شما مالک یک اختراع ثبت شده ارزشمند است یا اجازه بهره برداری از آن را کسب کرده است، ممکن است قادر باشد در مقابل  ورود رقیبان به بازار همان محصول موانعی بوجود آورد. این کار به شرکت شما کمک خواهد کرد به عنصر فعال برجسته در بازار (های) مربوطه تبدیل شود.

• سود بیشتر یا بازگشت بیشتر سرمایه: اگر شرکت شما زمان و پول قابل ملاحظه برای تحقیق و توسعه صرف کرده باشد، حمایت اختراعی ناشی از ابداعات مزبور به احیاء هزینه ­ها و بازگشت بیشتر سرمایه گذاری کمک خواهد کرد.

• درآمد مضاعف از محل تفویض اجاره بهره برداری و انتقال اختراع: بعنوان مالک یک اختراع، می­توانید حق استفاده از آن رابه سایرین تفویض کنید و در مقابل مبالغ و یا حق امتیاز دریافت کنید تا از این راه درآمد بیشتری برای شرکت کسب کنید. فروش (یا واگذاری) یک اختراع یعنی انتقال مالکیت؛ درحالیکه اجازه بهره برداری فقط به معنی صدور اجازه استفاده از اختراع مورد نظر تحت شرائط مشخص است.

• دسترسی به فناوری از طریق لیسانس دو جانبه: اگر شرکت شما به فناوری متعلق به سایرین علاقمند است می­تواند از اختراعات شرکتتان برای مذاکره در خصوص موافقت نامه­ های لیسانس دو جانبه استفاده کند که از طریق آن شرکت شما و طرف مقابل موافقت می­کنند به یکدیگر اجازه دهند یک یا چند اختراع از اختراعات خود را تحت شرائط مقرر در موافقت نامه استفاده کنند.

• دسترسی به بازارهای جدید: تفویض اجاره بهره برداری از اختراعات (یا حتی تقاضانامه های ثبت نشده) به سایرین ممکن است باعث شود به بازارهای جدیدی دسترسی پیداکنید که در غیر این صورت نمی توانستید به آنها دسترسی داشته باشید. به این منظور، اختراع باید در بازار(های) خارجی مربوط نیز حمایت شود.

• خطر کمتر نقض حق: با بدست آوردن حمایت از اختراع خود قادر خواهید بود از ثبت اختراع توسط سایرین جلوگیری کنید و همچنین احتمال نقض حقوق سایرین را هنگام بهره برداری تجاری از محصول­تان کاهش دهید. ضمن اینکه یک اختراع به خودی خود آزادی استفاده بوجود نمی­آورد، ولی از اینکه سایرین همان اختراع یا مشابه آنرا ثبت کنند جلوگیری می­کند و این دلیل معقول را ارائه می­دهد که اختراعی که شما ثبت کرده اید جدید است و بطور چشمگیری از سابقه افشاء قبلی تفاوت دارد.

• توانائی بیشتر برای دریافت وام و/یا جمع آوری منابع مالی با نرخ معقول بهره: مالکیت اختراع (یا اجازه بهره برداری از اختراع متعلق به اشخاص ثالث) ممکن است توانائی شما برای جمع آوری منابع مالی و سرمایه برای عرضه محصول به بازار را افزایش دهد. در برخی بخش ها (مثلا بیوتکنولوژی)، اغلب لازم است اختراعات قوی داشته باشید تا سرمایه گذاران را جذب کنید.

• ابزاری قدرتمند برای اقدام قانونی علیه تقلیدکنندگان وسوء استفاده کنندگان: به منظور اجرای موثر حق انحصاری حاصل از ثبت یک اختراع ممکن است گاهی لازم باشد به راه­های قانونی و طرح دعوی متوسل شوید یا توجه اشخاصی که حقوق اختراع شما را نقض می کنند به مسائل حقوقی اختراعتان جلب کنید. مالکیت یک اختراع به طور قابل ملاحظه­ای توانائی شما برای طرح دعوی بطور موفقیت آمیز علیه کپی کنندگان و تقلید کنندگان محصولی که بعنوان اختراع ثبت شده است را افزایش می­دهد.

• وجه مثبت شرکت شما: شرکای تجاری، سرمایه گذاران، سهامداران و مشتریان ممکن است اختراعات شما را به عنوان نشانه­ای از سطح بالای مهارت و دانش، تخصص و ظرفیت فناوری شرکت شما تلقی کنند. هنگام جمع آوری منابعی مالی، یافتن شرکای تجاری و ارتقاء وجهه و ارزش بازاری شرکت شما ممکن است مفید باشد. برخی شرکت­ها اختراعات خود را در آگهی ­های تبلیغاتی درج میکنند تا وجهه نوآورانه در نظر عموم بوجود آورند.

تهیه کننده: موسسه دارایی های فکری و فناوری پلکان http://www.pellekan.ir/

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگو شرکت کنید؟
نظری بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *